Medieval World
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Lumea Medievala te asteapta!
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cartea Preferata

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Yukira

Yukira


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 04/06/2009
Varsta : 27

Cartea Preferata Empty
MesajSubiect: Cartea Preferata   Cartea Preferata EmptyJoi Iun 04, 2009 2:36 pm

Aici sper ca userii sa spuna ce carti le-au placut si de ce .

Mie mi-au placut foarte mult cartile scrise de Stephanie Myer, Saga-ul Twilight. Desi tema su vampiri si dragostea interzisa este des folosita, aceasta carte m-a prins. Desi era noaptea tarziu, nu o puteam lasa jos din mana. Mi-a placut foarte mult si apoi m-am apucat sa citesc Luna Noua si Eclipsa si acum astept Zori de Zi .

O alta colectie de carti ce mi-au placut au fost cele scrise de Sophie Audouin-Mamikonian, cu cartile intitulate Tara Ducan. Volumele sunt:
-Magicienii Sortitori
-Cartea Interzisa
-Sceptrul Blestemat
-Dragonul Renegat
-Continentul Interzis ( nu a aparut inca)
De ce imi place aceasta carte? Din simplul motiv pentru ca abordeaza o tema diferita. O fata, Tara Ducan, devine sortitoare (un fel de magician) , de duce de pe Pamant in AltaLume , se lupta cu un sangrav, Magister si in volumul doi devine printesa mostenitoare a unui regat , Omonis . Cartile sunt foarte interesante , mie personal mi-au placut.

Nina, este o alta colectie de carti foarte interesante. Moony Witcher se numea autoarea din cate imi amintesc. In colectie sunt patru carti si anime:
1. Fetita celei de a sasea luni
2. Misterul Notei a Opta
3. Blestemul sarpelui cu pene
4. Ochiul secret al Atlantidei
Aceasta carte m-a facsinat prin cantitatea enorma de alchimie . O fetita de 12 ani devine alchimista si se lupta cu prietenii ei impotriva raului. Ceva ce nu intalnesti in toate cartile, nu?

Si-n funal mi-a mai placut cartea intitulalta "Cartea Neagra a Secretelor" . Intr-un oras apare un camatar ce cumpara secretele cele mai intunecate ale oamenilor. Desi nu este lunga, este interesanta actiunea si sfarsitul este oarecum previzibil, dar ideea autoarei m-a impresionat.

Acestea au fost cartile care mi-au placut cel mai mult. Sunt curioasa sa vad ce carti va plac voua Smile

See ya!
Sus In jos
Malfoy Roran James

Malfoy Roran James


Numarul mesajelor : 292
Data de inscriere : 04/06/2009

Cartea Preferata Empty
MesajSubiect: Re: Cartea Preferata   Cartea Preferata EmptyJoi Iun 04, 2009 6:06 pm

^ phai, citesti aceleasi carti ca mine in clasa a 4-a. Uhuu.

O sa fac doar o lista cu ultimele carti citite care mi-au placut:

~ "616 - Totul e infern" de Angelo Guttierez
~ "Codul Shakespeare" nu mai stiu autorul.
~ "Black Beautuy" de Anna Sewell
~ "Tratat de descompunere" de Emil Cioran
~ "Vrajitoarea din Porteblo" de Paulo Coelho
~ "Jurnalul unui mag" de Paulo Coelho
~ "Monstrul Colombre" de Dino Buzzati
~ "Jocul cu margelele de sticla" de Herman Hesse
~ "Pe Urmele visului" de Herman Hesse
~ "Parfumul" de Patrik Suskind

Astea in ultima luna.
Altele mai vechi care mi-au placut - cate imi amintesc:
~ "Ultimul ritual" de Sigurdardottir
~ "Anomalii" de Goebel Joey
~ "Fratii jderi" de Mihail Sadoveanu
~ "Padurea spanzuratilor" de Rebdreanu
~ "Singur pe lume" de Hector Malot
~ "Codul lui Da Vinci" de Dan Brown
~ "Ingeri si demoni" de Dan Brown
~ "Razboi si pace" de Tolstoi
Si multe altele, dar sa nu acaparez eu acum tot spatiul.
Sus In jos
Yonemi Ethna
Admin
Yonemi Ethna


Numarul mesajelor : 123
Data de inscriere : 31/05/2009
Varsta : 29
Localizare : Peste tot dar defapt niciunde

Cartea Preferata Empty
MesajSubiect: Re: Cartea Preferata   Cartea Preferata EmptyJoi Iun 04, 2009 7:57 pm

Am si eu cateva carti care mi`au placut mult.
~Paula din Valea Waldensiei de Eva Lecomte: o biografie a unei fetite de 9 anisori, care a putut schimba vietile oamenilor din jurul ei.
~Alchimistul de Paulo Coelho: nu mai stiu exact ce se intampla in carte[am citit`o acum 2 ani xD] dar stiu ca mi`a placut mult.
~Coliba Unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe: un caz real, de cand negrii erau tratati ca niste sclavi in America.
~Genoveva de Margorie Buckgingham: inca o biografie a unei tinere de 19 ani care isi intoarce fata catre Dumnezeu si isi preda viata in mana Lui.

cam atat^^
Sus In jos
https://medieval-world.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Cartea Preferata Empty
MesajSubiect: Re: Cartea Preferata   Cartea Preferata Empty

Sus In jos
 
Cartea Preferata
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Medieval World :: Diverse :: Carti/Romane-
Mergi direct la: